Πρόεδροι – Δήμαρχοι

 

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΣΤΑΝΙΑΤΩΝ
Σε έγγραφο από τα Γενικά Αρχεία του Κράτους του 1848 φαίνεται να υπογράφει ως πάρεδρος ο Κώτσος Ντάβρης .
Στην εφημερίδα ΚΑΔΜΟΣ 18/2/1914 διαβάζουμε πως δεν θα διενεργηθούν εκλογές κοινοτικών συμβούλων στην Κοινότητα Στανιατών καθώς δεν προτάθηκαν υποψήφιοι.

 

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ
1. Στο βιβλίο του Τσεβά γίνεται αναφορά στα Οινόφυτα και στο προεδρείο του 1928.
    Πρόεδρος: Προκόπης Μίχας του Προκοπίου και της Μαρίας 1878 – 1930
    Σύμβουλοι: Μιλτιάδης Καρταλάς, Γεώργιος Νίκας, Π. Σκλιάς
2. Έτη: 1930 – 1940 Πρόεδρος: Νίκας Γεώργιος του Χαράλαμπου και της Τριανταφυλλιάς 1894 -1950
3. ‘Ετη: 1940 – 1942 Πρόεδρος: Σκλιάς Κωνσταντίνος του Ιωάννη και της Κυριακούλας 1903-1993
4. Έτη :1945-1947 Πρόεδρος :Λιάπης Νικόλαος του Αλέξανδρου και της Παρασκευής 1902-1960
5. Έτη :1947 -1949 Πρόεδρος Παναγιώτης Παπαγιάννης του Αντωνίου και της Δήμητρας 1894-1976
4. Έτη: 1949 – 1952 Πρόεδρος: Σωτήριος Σκλιάς του Παναγιώτη και της Βασιλικής 1894-1964
5. Έτη 1953 -1957 Παναγιώτης Νίκας του Αθανασίου και της Κωνσταντίνας 1899 -1990
6. Έτη: 1957 – 1960 Πρόεδρος : Σωτήριος Σκλιάς του Παναγιώτη και της Βασιλικής 1894-1964
7. Έτη: 1961 – 1962 Πρόεδρος: Σωτήριος Σκλιάς του Παναγιώτη και της Βασιλικής 1894-1964
8. Έτος: 16-2-1962 ( λόγω θανάτου Σωτηρίου Σκλιά) Πρόεδρος : Ευάγγελος Παπαϊωάννου
9. Έτη: 1964-1967 Πρόεδρος: Κωνσταντίνος Λιάπης του Αθανασίου και της Ευαγγελίας 1918-1988
10. Έτη: 1967 – 1970 Στη διάρκεια αυτή απηλλάγησαν των καθηκόντων τους, όλοι οι αιρετοί άρχοντες και διορίσθηκαν νέοι. Πρώτος Πρόεδρος: ο Νικόλαος Ταμπουρατζής και ακολουθεί ο Χαράλαμπος Νίκας του Γεωργίου και της Γεωργίας 1934-2002
11. Έτη: 4-3-1970 – 24/9/1974 Πρόεδρος : Θεόδωρος Τσαπάρας του Ανδρέα και της Σταυρούλας 1917-2006
12. Έτος 24-9-1974 Πρόεδρος : Λάμπρος Γεωργίου (Δάσκαλος).
13. Έτη: 1974 – 1/6/75 Πρόεδρος : Φωτεινή Παρασκευοπούλου ( Δασκάλα, σύζυγος Λάμπρου Γεωργίου)
14. Έτη: 1-6-1975 – 31-12-1978 Πρόεδρος: Σταύρος Σκλιάς του Δημητρίου και της Παρασκευής 1924-1996
15. Έτη: 1 /1 /1979 – 31 /12 /1982 Πρόεδρος: Σταύρος Σκλιάς του Δημητρίου και της Παρασκευής 1924-1996
16. Έτη: 1 /1 /1983 – 31 / 12 /1986 Πρόεδρος : Σταύρος Σκλιάς του Δημητρίου και της Παρασκευής 1924-1996
17. Έτη: 1 /1 /1987 – 31/12 / 1990 Πρόεδρος: Δημοσθένης Λιάπης του Παναγιώτη και της Ευαγγελίας 1951-1996
18. Έτη: 1 /1 /1991 – 31 /12 / 1994 Πρόεδρος: Δημοσθένης Λιάπης του Παναγιώτη και της Ευαγγελίας 1951-1996

 

ΔΗΜΟΣ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ
1. Έτη: 1 /1 /1995 – 17 /10/1996 Δήμαρχος : Δημοσθένης Λιάπης του Παναγιώτη και της Ευαγγελίας 1951-1996
2. Έτη: 25/10/1996 – 31 /12 /1998 Δήμαρχος: Ιωάννης Δάβρης του Δημητρίου και της Κονδύλως 1958
( Μετά το θάνατο του Δημοσθένη Λιάπη )
3. Έτη: 1 /1-/1999 – 31 /12 / 2002 Δήμαρχος : Ιωάννης Δάβρης του Δημητρίου και της Κονδύλως 1958
4. Έτη: 1/1/2003 – 31 /12 /2006 Δήμαρχος : Ιωάννης Δάβρης του Δημητρίου και της Κονδύλως 1958
5. Έτη: 1/1/2007 – 31/12/2010 Δήμαρχος : Γεώργιος Θεοδωρόπουλος του Παναγιώτη και της Ιωάννας 1960
Με τον κ. Γεώργιο Θεοδωρόπουλο έκλεισε ο κύκλος των Δημάρχων Οινοφύτων, καθώς το 2010 ο Δήμος Οινοφύτων προσαρτήθηκε στον Δήμο Τανάγρας.

 

 

 

 
Επιμέλεια: Σοφία Α.Λιάπη – Υπεύθυνη ΚΕΔ


Άδεια Creative Commons: Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή 4.0 (CC-BY-NC-SA).
Επιτρέπεται στους χρήστες να κάνουν διασκευές, να τροποποιούν και να δημιουργούν παράγωγα του έργου, χωρίς να τα διαθέτουν για εμπορικούς σκοπούς, υπό την προϋπόθεση να γίνεται αναφορά στο δημιουργό και να αναδιαθέτουν το έργο με τους ίδιους ακριβώς όρους.